Zieleń za oknem wprowadza dobry nastrój i pomaga zrelaksować się w domowym zaciszu. Marzy Ci się balkon zasypany kwiatami, które nie wymagają Twojej szczególnej uwagi? By uzyskać taki efekt, kwiaty na balkon muszą znieść słoneczną ekspozycję, wiatr oraz przymrozki. Utrudnione warunki panujące na balkonach sprawiają, że wiele roślin ciężko sobie radzi. Wiele osób szuka wytrzymałych kwiatów na balkon, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Przeczytaj nasz poradnik i dopasuj gatunek rośliny do warunków, jakie panują na Twoim balkonie.

Niewymagające kwiaty na balkon — Petunie

Petunia należy do rodziny psiankowatych i pochodzi z Ameryki Południowej. W Polsce jest jedną z najpopularniejszych roślin ozdabiających balkony, altany i tarasy. Istnieją też odmiany, między innymi petunia ogrodowa, które można sadzić także na rabatach. Dużą popularnością cieszy się też petunia zwisająca, nazywana również surfinią.

Petunie są dostępne w niezliczonych kolorach i formach. To delikatne kwiaty na balkon w kształcie kielicha, na których niekiedy widać małe żyłki. Mają często podwójne lub postrzępione płatki. Wydają się dosyć krzykliwe, zwłaszcza gdy rosną gęsto w różnych kolorach. Są one jednak najlepszym sposobem na to, by wprowadzić kolor na słonecznym balkonie. Wspaniałe kolory to nie jedyna zaleta tego gatunku. Petunie charakteryzują się ogromną tolerancją zarówno na ciepło, jak i wilgoć. Nawet w gorący, suchy i porywisty dzień większość z nich przetrwa bez większych obrażeń. Po ulewnym deszczu, kwiaty także szybko podnoszą się i odzyskują swój dawny wygląd.

Petunie można hodować w donicach lub pojemnikach. W miejscu mocno nasłonecznionym lub częściowo zacienionym rośliny kwitną od maja do października. Niektóre odmiany Petunii mogą być uprawiane również jako kwiaty na balkon wiszące. Można je posadzić w skrzynkach zaczepionych na balustradzie balkonu lub w wiszących doniczkach.

Kwiaty lubiące słońce i wiatr — Osteospermum

Osteospermum, czyli inaczej Stokrotka afrykańska do Polski trafiła stosunkowo niedawno. Jak sama nazwa wskazuje, stokrotka pochodzi z rejonów Afryki. Doskonale znosi warunki, jakie panują na balkonach — to doskonały kwiat na balkon południowy. Można bez problemu sadzić ją w miejscach znajdujących się w pełnym nasłonecznieniu. Jej cechą charakterystyczną są zwijające się do środka kwiaty podczas zachodzącego słońca.

Stokrotka afrykańska nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o podłoże, na którym zostanie posadzona. Należy jednak pamiętać, by ziemia nie była zbyt wilgotna. Może ją to narazić na zgnicie korzeni. Roślinę najlepiej posadzić w doniczce, w której woda może swobodnie odpływać i nie tworzyć zastojów. Warto wspomnieć o tym, że Osteospermum jest odporne nawet na kilkudniową suszę. Po niej może ponownie pięknie się odrodzić.

badio stokrotka afrykańska

Proste i odporne na upały — Pelargonie

Pelargonia pochodzi z Afryki południowej. Swoją popularność zawdzięcza długiemu i obwitemu procesowi kwitnięcia. Jest bardzo prosta w uprawie. Przy odpowiedniej pielęgnacji będzie stanowić ozdobę balkonu przez wiele miesięcy.

Pelargonie można z powodzeniem wsadzić do skrzynek balkonowych już na początku maja. Co ciekawe, kolor skrzynek jest bardzo istotny. Jasne pojemniki nie absorbują promieni słonecznych, co nie skutkuje przegrzaniem i wysuszeniem korzeni. W podlewaniu Pelargonii ważne jest to, by nie podlewać ich w ciągu dnia. Najlepiej jest robić to rano i wieczorem inaczej może to spowodować poparzenie liści. 

Do uprawy na balkonach najbardziej nadają się pelargonie rabatowe. Mają one kwiaty pełne lub pojedyncze, zebrane w duże baldachy, które wzniesione są na sztywnej łodyżce. Kolejną odmianą pelargonii, która świetnie sprawdza się na dużym balkonie to Pelargonia bluszczolistna. W tym przypadku należy jednak pamiętać o tym, że potrzebują one sporo miejsca. Ich długie i wiotkie pędy mogą się wtedy swobodnie rozwijać.

badio pelargonie

Wytrzymałe kwiaty na słoneczny balkon — aksamitka w doniczce

Aksamitka naturalnie występuje w Ameryce Północnej i upodobała sobie klimat tropikalny i umiarkowany. Roślina ta uwielbia światło i również często wybierana jest jako wytrzymały kwiat na balkon. Na szczęście nie trzeba być specjalistą ogrodnictwa, by wyhodować wspaniałe okazy. Dobrze znosi okresy suszy w porównaniu do innych kwiatów. Trzeba jednak pamiętać, że nie radzi sobie na glebach podmokłych.

Do wyhodowania Aksamitki można użyć kiełkownicy. Nasiona wsypujemy do nawilżonego podłoża, w którym wcześniej przygotowujemy rowki. Światło nie jest im potrzebne do kiełkowania. Rośliny ukażą się w relatywnej ciemności. Aksamitki sprawdzą się na balkonie postawione w koszach i donicach. Doskonale prezentują się w rabatach i wielogatunkowych kompozycjach. Te niewymagające kwiaty na balkon pozwalają na wiele aranżacji. Między innymi może to być szałwia, astra, fiołki czy irysy. Tym sposobem, każdego roku możemy mieć nieco inny balkon i podziwiać piękne połączenia kolorystyczne.
Co ciekawe, Aksamitki nazywane są czasem „śmierdziuchami”, ponieważ wydzielają lekko nieprzyjemny zapach. Ta cecha skutecznie odstrasza wiele szkodników, w tym mszyce i nicienie. Farmerzy często wysadzają właśnie Aksamitki w swoich uprawach, by chronić czynne plony.

badio aksamitka

Popularne kwiaty balkonowe — fuksja i begonia

Fuksja to roślina o charakterystycznym kolorze, który zmienił się na przestrzeni dziejów. Początkowo był to odcień amarantu, dokładnie taki jak na proporcach polskich ułanów. Z tego powodu Fuksja czasem nazywana jest — ułanką. Obecnie przybiera ona kolory od różu, fioletu i czerwieni po pomarańcz, a nawet biel. Fuksja najczęściej hodowana jest w doniczkach. Jej uprawa nie jest skomplikowana, pamiętać należy o regularnym i obfitym podlewaniu konewką. Jeśli chodzi o temperaturę, to najbardziej odpowiada jej umiarkowane ciepło i łagodna jesień. Nie musimy się o nią martwić, dopóki temperatura nie spadnie poniżej zera.

Begonia to kolejne wytrzymałe kwiaty na balkon. Jej odmian jest aż 1500! Begonie mają niewielkie wymagania i dobrze dostosowują się do niesprzyjających warunków. Dzięki zwartemu pokrojowi nie szkodzi jej nawet silny wiatr. Często poleca się je osobom, które dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem. Różne odmiany Begonii kwitną do późnej jesieni. Są również takie, które będą cieszyć nasze oko pięknymi kwiatami przez cały rok. Begonia najpiękniej prezentuje się zasadzona kaskadowo. Najlepiej do tego sprawdzą się specjalne donice, które pozwolą na ułożenie kaskady. Roślina świetnie wygląda także w wiszących pojemnikach, skrzynkach, donicach i koszach.

badio fuksja

Kwiaty na balkon całoroczne — zima w kolorach natury

Zimowy balkon wcale nie musi być nudny. Niektóre rośliny są tak wytrzymałe, że poradzą sobie nawet w chłodniejszą porę. Będą przy tym zdobić balkon pięknymi kolorami.

  • Barwinek pospolity latem kwitnie na fioletowo lub niebiesko, a zimą zachwyca pstrymi liśćmi. Posadzony w pojemniku na balkonie może rosnąć nawet kilka lat.
  • Trzmielina Fortune’a nazywana też trzmieliną pnącą to również wytrzymałe kwiaty balkonowe. W zależności od odmiany przybiera różne kształty i odcienie liści (żółte, zielone, białe). Jest niewymagająca i świetnie znosi mrozy oraz smog.
  • Golteria pełzająca najefektowniej wygląda zimą. Jej letnie kwiaty zmieniają się podczas chłodów w czerwone owoce przypominające koraliki. Zachwycają one aż do kwietnia. Nie zawsze jednak możemy cieszyć się nimi aż tak długo. Owoce są zimowym przysmakiem ptaków i szybko znikają z gałązek. Dopóki jednak pozostają na pędach, wspaniale zdobią zimowy ogród i pięknie kontrastują z bielą śniegu.
badio gloteria