Żagiel na balkon to jedno z najciekawszych rozwiązań, jeśli chodzi o osłonę przed słońcem. Dzięki niemu nie musimy rezygnować z odpoczynku na świeżym powietrzu, nawet w przypadku wysokich temperatur. Żagiel na balkon ochrania również w razie wystąpienia lekkich opadów deszczu. Szeroka gama rozmiarów i kształtów pozwala na dowolną aranżację tego akcesorium na balkonie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. O nich dowiesz się po przeczytaniu wpisu.

Żagiel przeciwsłoneczny — do czego służy?

Żagiel przeciwsłoneczny wyglądem przypomina baldachim lub po prostu dużą płachtę tkaniny. Rozpościera się on nad ziemią, a jego główną funkcją jest ochrona przed słońcem i deszczem. W porównaniu do parasoli nie ma żadnych wsporników, ponieważ jest zawieszony nad ziemią. Żagle na balkon dostępne są w wielu kolorach i kształtach. Są lekkie i nie zajmują wiele miejsca. Należy jednak pamiętać, że żagle w porównaniu do parasoli zawieszone są w jednym miejscu. Nie można zmienić ich pozycji względem słońca tak łatwo, jak w przypadku parasoli ogrodowych. Z tego powodu ważne jest to, by dobrze wybrać miejsce na powieszenie żagla na balkonie.

badio żagiel kwadratowy

Jakie są kształty żagli przeciwsłonecznych i czym się różnią?

Najczęściej spotykane kształty żagla na balkon to trójkąty, kwadraty i prostokąty. Wybrany kształt ostatecznie sprowadza się do Twoich preferencji i przestrzeni montażowej. Co ciekawe możesz stworzyć odpowiedni wymiar i aranżację. Wystarczy, że nałożysz na siebie żagle w różnych rozmiarach i odcieniach. Metoda nakładania najlepiej sprawdzi się na większej przestrzeni balkonowej. Żagiel z pojedynczym cieniem zalecany jest do mniejszych balkonów. Każdy z kształtów odmiennie się prezentuje, dlatego dobranie ich raczej należy do indywidualnej kwestii. Aby wybrać najlepszą opcję, należy zwrócić uwagę na walory estetyczne oraz funkcjonalność. Dzięki pomysłowości i wyobraźni można zrealizować nawet najbardziej fantazyjne pomysły aranżacji balkonu.
Trójkątny żagiel na balkon to najlepszy sposób na zacienienie małej powierzchni. Tego typu ochronę przed słońcem można zamontować przy ścianie budynku nad balkonem. Jego oryginalny kształt sprawia, że balkon wygląda nowocześnie i modnie. Trójkątny żagiel przeciwsłoneczny wymaga mniejszej ilości podpór i bardzo dobrze wygląda w ciaśniejszej przestrzeni.
Kwadratowy żagiel na balkon to sprawdzony sposób na zacienienie balkonu. Dzięki temu, że ma kwadratowy kształt pozwala na zacienienie większej powierzchni. Ochrania także przed narażeniem skóry na promieniowanie UV. Kształt żagla na balkon pozwala na stworzenie idealnego cienia. Najlepiej, jeśli przed montażem prześledzimy ruch słońca w ciągu dnia. Wtedy można powiesić go pod takim kątem by dawał jak najwięcej cienia.
Prostokątny żagiel na balkon sprawdzi się na większych powierzchniach gdzie słońce jest mocno uporczywe. Nie bez znaczenia jest fakt, że taki żagiel ochroni nas również przed lekkim deszczem. Nowoczesny wygląd, możliwość stworzenia wielu aranżacji poprzez konkretny sposób montowania to zdecydowanie jego najlepsza zaleta.

badio żagle trójkątne

Żagiel na balkon — jaki rozmiar wybrać?

Jeśli chodzi o określenie rozmiaru to głównym czynnikiem jest oczywiście przestrzeń, którą zdecydujesz się pokryć. Po wybraniu lokalizacji należy określić punkty mocowania żagla przeciwsłonecznego. Mogą to być słupy, stelaż lub dowolna solidna konstrukcja. Po znalezieniu i zaznaczeniu tych punktów można wybrać odpowiedni rozmiar, a także rodzaj żagla na balkon. Najlepiej zamówić żagiel mniejszy niż obszar, który chcesz zacienić. Dzięki temu żagiel nie jest narażony na wietrzną pogodę co przeważnie oznacza uszkodzenie strukturalnych punktów mocowania. Pamiętaj, że montując żagiel na balkon należy go maksymalnie naciągnąć.

Jaki wybrać materiał żagla na balkon?

Najpopularniejszym materiałem na żagle przeciwsłoneczne jest ciasno tkana tkanina polietylenowa o dużej gęstości. Czasami jest ona określana jako HDPE (ang. high density polyethylene — polietylen dużej gęstości, niskociśnieniowy). Materiał ten jest trwały i odporny na słońce. Wybierając materiał na żagle przeciwsłoneczne, zawsze dobrze jest przyjrzeć się wadze tkaniny. Często określana jest w międzynarodowej nomenklaturze jako GSM lub gramy na cal kwadratowy. Im wyższy GSM, tym materiał jest trwalszy i grubszy. Polecane są żagle przeciwsłoneczne o gęstości 300 GSM lub większej, aby uzyskać wysokiej jakości żagiel, który będzie służył przez lata.

Jaki wybrać kolor żagla przeciwsłonecznego?

Żagiel nie tylko ochrania nasz balkon, ale zapewnia mu także wyjątkowe walory estetyczne. Żagle różnią się od siebie kolorem i należy wybrać go przede wszystkim według własnego gustu. Chociaż na balkonach z żaglami można zauważyć głównie biel, która odbija promienie słoneczne to wcale nie oznacza, że właśnie taki musimy wybrać. Najlepiej wybrać żagiel w stonowanym i neutralnym odcieniu. Dzięki temu nie będzie przyciągał owadów, które zwracają uwagę na jaskrawe kolory. Uważaj na bardzo ciemne i czarne kolory. Takie żagle zdecydowanie mocniej nagrzewają się od słońca, a przecież zależy nam by balkon stał się chłodnym i zacienionym miejscem do wypoczynku.

Montaż żagla na balkon

Żagiel na balkon montuje się na dwa sposoby. Horyzontalnie, czyli wszystkie wierzchołki są na takiej samej wysokości oraz wertykalnie, czyli wierzchołki są na różnych wysokościach. Wybór zależy od możliwości montażowych oraz własnych preferencji. Często wertykalne ułożenie żagla na balkon jest uznawane za o wiele ciekawsze. Dodatkowo w ten sposób mogą powstać różne figury. Przed montażem należy również zwrócić uwagę czy decydujemy się na jeden żagiel, czy więcej. Jeśli posiadasz większy balkon możesz zamontować kilka żagli przeciwsłonecznych w różnych konfiguracjach. Takie rozwiązanie daje więcej cienia i zapewnia naprawdę ciekawy wygląd.

Najczęstsze pytania dotyczące żagli na balkon

Żagle na balkon pozwalają nam uchronić powierzchnie przed słońcem. Wybierając żagiel należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które nie są wcale tak oczywiste.

Czy żagle są wodoodporne?
Tkanina bez wątpienia ochroni Cię przed wodą, nie jest jednak całkowicie wodoodporna. Ważne jest to by żagiel na balkon montować z niewielkim nachyleniem lub kątem, aby umożliwić odpływ nadmiaru zgromadzonej wody. Oczywiście istnieją również żagle przeciwsłoneczne, które wykonane są z tkaniny wodoodpornej. Do ich produkcji wykorzystuje się zazwyczaj tkaninę poliestrową o gramaturze w przedziale 200 – 220 g/m2 – czyli taką, jaka jest powszechnie używana do produkcji parasoli ogrodowych.

Czy żagle mogą wisieć cały rok?
Gdy w Twojej okolicy wieją silne wiatry lub pada śnieg, zaleca się zdemontowanie żagla. Ciągły nacisk wiatru lub ciężar śniegu może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji domu i innych punktów mocowania na balkonie.

Jak czyścić żagle ogrodowe?
Żagle zacieniające mogą niestety łapać ptasie odchody i drobne zanieczyszczenia z drzew. Na szczęście są łatwe w czyszczeniu. W przypadku małego czyszczenia nie musisz zdejmować żagla. Pamiętaj jedynie by przed myciem przesunąć lub przykryć znajdujące się meble na balkonie.

Spryskaj żagiel przeciwsłoneczny wężem ogrodowym, aby zwilżyć powierzchnię. Za pomocą mopa nałóż delikatnie mydło na żagiel przeciwsłoneczny i pozostaw na co najmniej 15 minut. Spryskaj żagiel wężem, aż woda będzie czysta.
Jeśli decydujesz się na dokładne czyszczenie wykonaj te same kroki, ale najpierw zdejmij żagiel przeciwsłoneczny. Wyszoruj obie strony żagla zacieniającego mopem lub miękką szczotką z włosia i powtórz w razie potrzeby. Pamiętaj, że aby uniknąć uszkodzeń, nie należy używać pralki, suszarki, szczoteczki ze sztywnym włosiem ani żadnych ostrych środków czyszczących, takich jak wybielacz. Sprawdź zalecenia producenta przed przystąpieniem do czyszczenia.

Zadaszenie balkonu przy pomocy żagla przeciwsłonecznego to rozwiązanie na lata. Odpowiednio przymocowane i zabezpieczone nie zabierają dużo przestrzeni. Masz mały balkon albo całkiem spory i znudziły Ci się parasole ogrodowe? W każdym z tych przypadków żagiel przeciwsłoneczny sprawdzi się znakomicie.