Dywan z juty zdecydowanie uatrakcyjnia aranżacje każdego wnętrza. Juta to stylowy, trwały i całkowicie naturalny materiał. Niezależnie od tego, czy jest to sypialnia, salon w Twoim domu, a nawet balkon. Kolejna zaleta juty? Jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Brud nie przylega do twardych włókien juty. Odpowiednio pielęgnowane dywany jutowe będą Ci służyć przez naprawdę długi czas. Jeśli jesteś właścicielem dywanu jutowego, to przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się jak czyścić dywan wykonany z naturalnego materiału, jakim jest juta. 

Jak wygląda i czym się charakteryzuje juta? 

Juta to egzotyczna roślina jednoroczna, która osiąga wzrost nawet 3 metrów. Uprawiana jest w Chinach, Pakistanie oraz krajach o podobnym klimacie gorącym i wilgotnym. Wytwarzana z niej tkanina ma ciekawy, płócienny splot i naturalnie występuje w złotawym kolorze szarości. 
Juta jest wytrzymała i ma charakterystyczny wygląd. Z tego powodu produkowane są z niej produkty, których przeznaczeniem jest dekoracja wnętrz. Liny, kosze, woreczki i dywany — najczęściej właśnie te produkty wytwarzane są z tego naturalnego włókna. Juta nadaje rustykalny i ponadczasowy wygląd każdej przestrzeni. 

Dywan z juty to dodatek tworzony ręcznie z materiałów pochodzenia naturalnego. Jest w pełni ekologiczny oraz bezpieczny. Piękno dywaników jutowych znajdzie uznanie w oczach fanów dobrego designu. Dywan jutowy okrągły jest przyjemny w dotyku i świetnie się prezentuje. Dzięki niemu możesz urządzić swój salon lub balkon w stylu boho. Dywan jutowy prostokątny to przykład dodatku, który wniesie do Twojego salonu ciepło. Dzięki niemu uzyskasz zrównoważoną przestrzeń oraz modny, stylowy wygląd wnętrza.  

Czy czyszczenie dywanów z juty jest trudne? 

Dywany z juty wymagają pielęgnacji i konserwacji, aby mogły przetrwać. Czyszczenie dywanu jutowego różni się od pielęgnacji dywanu syntetycznego lub wełnianego. Na szczęście nie jest to stosunkowo trudna czynność. Należy jednak pamiętać, by zrobić to z należytą starannością. Jucie wystarczy standardowe odkurzanie. Przy cięższych plamach można użyć mieszanki wody z octem w proporcjach 50/50 lub rozcieńczonego mydła. Do czyszczenia będzie potrzebna wilgotna szmatka. Bardzo ważne jest również szybkie osuszenie oczyszczonych obszarów, aby uniknąć plam wodnych i resztkowych przebarwień. Wilgoć może zniszczyć włókna jutowe.  

badio dywan z juty splot

Co jest potrzebne do wyczyszczenia dywanu z juty? 

Narzędzia i materiały potrzebne do czyszczenia dywanu jutowego są proste. Wszystko, czego potrzebujesz to: 

 
badio dywan z juty

Przystępując zatem do czyszczenia dywanu jutowego, zacznij od wyniesienia go na świeże powietrze. Wytrzep go trzepaczką lub miotłą. Juta ma otwarty splot i większość brudu, zbiera się pod dywanem. Porządne wytrzepanie dywanu pozwala pozbyć się brudu i kurzu osadzonego we włóknach. Następnym krokiem jest zawieszenie dywanu jutowego na zewnątrz. Słońce i wiatr to najskuteczniejszy dezodorant. Wchłonięcie przez dywan promieni słońca i świeżego powietrza pomoże w pozbyciu się bakterii i roztoczy. Po kąpieli słonecznej odkurz dywan w kierunku tkania włókien. Następnie użyj suchego szamponu do dywanów lub sody oczyszczonej. Rozsyp suchy szampon na dywanie i pozostaw na kilka godzin. Odkurz suchy szampon i odwróć dywan, aby powtórzyć po drugiej stronie

Czy dywan jutowy można zamoczyć? 

Pomimo swojej trwałości, juta dość łatwo wchłania wilgoć. To sprawia, że dywany jutowe nie są najlepszym wyborem na zewnątrz. Nieodpowiednim miejscem będzie również przestrzeń narażona na nadmierną wilgoć. Uwięziona wilgoć może prowadzić do pleśni, która jest trudna do usunięcia z dywanu jutowego. Woda jest Twoim przyjacielem tylko w małych dawkach. Zamoczenie lub spłukanie dywanu jutowego może prowadzić do dalszych uszkodzeń. 

Czy można prać dywan jutowy? 

Czy można prać dywan z juty w pralce? Zasadniczo większości dywanów nie można prać w pralce. To samo dotyczy dywanów jutowych. Ponieważ woda może powodować plamy, nie należy ich wkładać do pralki w celu czyszczenia. Jeśli masz dywanik z juty i można go prać, to prawdopodobnie nie jest to autentyczny produkt. Możliwe, że nie jest on wykonany z suszonych włókien roślinnych. 

Jak czyścić dywan z juty miejscowo — czyli jak usunąć plamy? 

Skuteczną metodą na czyszczenie dywanów z juty jest metoda czyszczenia punktowego. Jak to zrobić? 
Natychmiast po powstaniu plamy, mocno dociśnij ją do dywanu papierem lub materiałowymi ręcznikami. Przesuwaj od zewnątrz do środka, by uniknąć rozprzestrzeniania się zabrudzenia. Pamiętaj — osusz, ale nie pocieraj, dopóki wilgoć nie przeniesie się na ręcznik. W przypadku stałych rozlań zeskrob zaschnięcia tępym nożem. Następnie wykonaj krok nr 1. Gdy rozlejesz czerwone wino lub sos pomidorowy, przetrzyj dywan szmatką zwilżoną wodą sodową. To zneutralizuje wyciek i usunie ewentualne plamy. Oczyszczony dywan zostaw do wyschnięcia. Plamy powinny zniknąć. Jeśli tak się jednak nie stanie, spróbuj wyczyścić szmatką zwilżoną łagodnym mydłem lub użyj odplamiacza. Natychmiast wysusz suszarką do włosów lub wentylatorem. 

Dywan z juty możesz także wyczyścić miejscowo za pomocą proszku do czyszczenia na sucho. Przed nałożeniem środka do czyszczenia dywanów przetestuj go na niewidocznym miejscu dywanu jutowego. Jeżeli środek nie powoduje utraty koloru, to nałóż go na plamę, aż zostanie całkowicie pokryta. W następnej kolejności wyszoruj suchy środek do czyszczenia dywanów we wszystkich kierunkach. Po wyszorowaniu powtórz czynność. Poczekaj, aż obszar całkowicie wyschnie. W przypadku plam mokrych może to zająć całą noc. Po wyschnięciu dokładnie odkurz dywan z juty.  

badio - Jak czyścić dywan z juty? Pomocne porady i wskazówki
badio - Jak czyścić dywan z juty? Pomocne porady i wskazówki

Odkurzanie dywanu z juty — usuń kurz i zanieczyszczenia 

Odkurzanie jest istotną częścią każdej rutynowej konserwacji dywanów jutowych. Nie tylko usunie kurz i zanieczyszczenia z dywanu, ale także pomoże mu dłużej trwać. Pamiętaj więc o: 

  • Regularnym odkurzaniu. Zalecamy odkurzanie dywanu jutowego co najmniej raz w tygodniu. Wszystko zależy od tego, jak często korzystasz z pomieszczenia, w którym się znajduje. Dzięki temu dywan będzie wyglądał na czystszy, a kurz i alergeny znikną z Twojego domu.  
  • Ostrożnym odkurzaniu. Pamiętaj, aby odkurzać na najniższym poziomie mocy. Pomoże to zmniejszyć tarcie i prawdopodobieństwo poluzowania się włókien z dywanu.  
  • Odkurzeniu pod dywanem. Włókna roślinne mają tendencję do osypywania się i pozostawiania kurzu pod spodem. Zalecamy podciąganie rogów i odkurzanie pod dywanem co kilka tygodni, aby zmniejszyć gromadzenie się kurzu.  
badio - Jak czyścić dywan z juty? Pomocne porady i wskazówki
badio - Jak czyścić dywan z juty? Pomocne porady i wskazówki

Wskazówki pomocne w odpowiedniej konserwacji dywanu jutowego 

Dywany z juty są trwałe, ale możesz zrobić kilka rzeczy, które pomogą im przetrwać te lata. Oprócz regularnego odkurzania i czyszczenia miejscowego w przypadku plam istnieją również inne sposoby konserwacji. Te wskazówki pomogą Ci zachować świetny wygląd dywanu jutowego.  

  • Rozwiń pod spodem podkładkę do dywanu. Ochroni to dywan, podłogi oraz zmniejszy tarcie i zrzucanie włókien.  
  • Przytnij luźne włókna. Nie wyciągaj ich na siłę! Ciągnięcie ich może spowodować rozplątanie dywanu.  
  • Unikaj ekspozycji na bezpośrednie i długie działanie promieni słonecznych. Powoduje to blaknięcie dywanu jutowego.   
  • Unikaj umieszczania dywanu w wilgotnych miejscach, takich jak łazienki lub nasłonecznione pokoje. Pamiętaj też, by nie kłaść go w miejscach, w których istnieje możliwość rozlania płynów na dywan.  
  • Regularnie obracaj dywan — równomierne zużycie powierzchni.  
dywan z juty badio

Bardzo ważne jest, by cały czas kontrolować wilgoć na dywanie jutowym, zwłaszcza podczas czyszczenia. Nigdy nie należy czyścić parą, używać mokrego szamponu ani myć dywanu jutowego. Aby uniknąć plam, nie używaj też żadnej innej metody, która wiąże się z nasycaniem dywanu wodą. Zalecamy stosowanie procesu czyszczenia na sucho    takiego, o którym wspomnieliśmy w naszym poradniku. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji swojego dywanu z juty. Dzięki temu będzie mógł dodawać stylu Twoim wnętrzom przez wiele lat.